Home » Официјални претставници на ЕУ за Политико: Сите се веќе уморни од Шарл Мишел!

Официјални претставници на ЕУ за Политико: Сите се веќе уморни од Шарл Мишел!

by Журнал

Европските функционери, наводно, изјавиле за Политико дека останале разочарани кога претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, откако тој објавил дека практично ќе остане на позицијата до крајот на својот мандат, во ноември.

Според овој медиум, официјалните лица честопати укажувале на, како што го опишале, хаотичното водење на состаноците на лидерите и работите на Советот, како и ривалството со претседателката на Комисијата – Урсула фон дер Лајен, како причини да се очекуваат промените.

Според Политико, најавата на Мишел пред три недели одекнала во Брисел, кога изјавил дека има намера да се кандидира за Европскиот парламент во Белгија. Сепак, Мишел ја повлече функцијата во петокот.

„На сите едноставно им здосади Мишел“, изјави еден белгиски функционер.

„Сè што му преостанува сега е да се погрижи состанокот да започне навреме и секој да има работно перо“, рече еден дипломат на ЕУ кој, како и другите цитирани во овој текст, побарал анонимност за да зборува искрено за една од најпознатите личности од ЕУ.

Улогата на претседателот на Европскиот совет, една од главните институции на Европската унија, е клучна за постигнување на многу потребниот договор меѓу 27-те лидери на блокот.
Тоа е особено критична позиција пред специјалниот состанок на шефовите на влади на ЕУ во четврток, каде што 26-те лидери ќе се обидат да го убедат унгарскиот премиер Виктор Орбан да деблокира 50 милијарди евра помош за Украина додека таа влегува во третата година од војната со Русија.

Официјални лица рекоа дека поради неговата најава, а потоа и неговото повлекување, Мишел дополнително го изгубил политичкиот кредибилитет да донесува итни одлуки. Наводно во Брисел веќе се разгледуваат имиња за негова замена.

„Тој направи политички харакири. Сега нема ни трошка кредибилитет“, рече дипломат на ЕУ.

Друг дипломат изјави за Политико дека останувањето на Мишел на оваа позиција нема да направи голема разлика.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More