Home » Одложено судењето за „Моќник“ поради изолација на еден од обвинетите

Одложено судењето за „Моќник“ поради изолација на еден од обвинетите

by Журнал.мк

Судењето за случајот „Моќник“ се одлага поради решение за изолација од Ковид-19, што го добил еден од обвинетите, информираат од Кривичниот суд.

-Заради интерес на медиумите и невладините организации кои ја следат главната расправа за предметот со К.бр. 2616/20 од обвинителството означен како „Моќник“, ја информираме јавноста дека расправата од 18.01.2022 година се одлага заради добиено решение за изолација, согласно протоколите за заштита од Ковид – 19 вирусот, кај еден од обвинетите“ се наведува во соопштението од Кривичен.

Следното продолжение на главната расправа е закажано за 07.02.2022 година од 11:00 часот.

Во процесот еден од обвинетите е пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски. Делата за кои се товари се измама и злоупотреба на службената положба и овластувања.

Освен него, обвинети се и неговиот татко и ексградоначалникот на Македонски Брод, Милосим Војнески. Тие се прво и второобвинет за делото измама. На обвинителна клупа за злоупотреба на службената положба и овластувања треба да седнат и претседателот на некогашната Лустрациска комисија Томе Аџиев и деветмината нејзини членови.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More