Home » Од нас зависи дали ќе биде изгласана владата или не, вели Трајанов

Од нас зависи дали ќе биде изгласана владата или не, вели Трајанов

by Журнал.мк

Заедно со другите помали партии одамна бараме Македонија да биде една изборна единица, оти од нас зависи дали ќе биде изгласана владата или не. Ние имаме конкретен предлог за тоа уште од март минатата година и очекуваме за ова набргу да се закаже седница, изјави лидерот на Демократски сојуз Павле Трајанов.

За изборниот праг може да преговараме, но, додаде тој, во првиот круг прагот треба природно да се формира.

-Неколку пратеници, 7, 8 или 11 зависи, одржавме средба и се усогласивме. Од сите мали партии зависи дали ќе останеме цврсти и единствени за прашањето Македонија да биде единствена изборна единица. Така се гарантира демократија – рече Трајанов на Утрински бифинг.

Тој пред некој ден постави услов дека или Македонија ќе биде една изборна единица без изборен праг или ДС нема да ја гласа новата влада.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More