27.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Од февруари до април задолжителна обука на избирачките органи

Најчитани вести

Државната изборна комисија на денешната седница ја усвои програмата за задолжителна едукација на општинските изборни комисии, избирачките одбори за спроведување на гласањето во Македонија и избирачките одбори за спроведување на гласањето во странство.

Покрај зајакнување на тимот за едукација кој ќе ги спроведе обуките, со оваа програма за прв пат се предвидува обука на секој член на изборните органи, која ќе биде пренесена од членовите на тимот за едукација на Државната изборна комисија.

Овие обуки ќе се реализираат во период од почетокот на февруари 2020 година, се до почетокот на април 2020 година, информираат од ДИК.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com