Home » Од денеска почнува уписот во средните училишта за учебната 2024/2025 година

Од денеска почнува уписот во средните училишта за учебната 2024/2025 година

by Журнал.мк

Од денеска до вторник ќе се спроведува првото електронско пријавување на учениците за запишување во средно образование за учебната 2024/2025 година. Второто пријавување во јунскиот уписен рок ќе биде на 1 и 2 јули.

Со цел да се оптимизира процесот, Министерството за образование и наука и оваа година овозможи електронско аплицирање.

Од МОН појаснија дека регистрација на системот нема да биде потребна и најавата ќе се врши исклучиво со корисничките сметки на schools.mk.

Конечната ранг-листа со резултатите од запишувањето и слободните места, секое училиште треба да ја објави на 26 јуни најдоцна до 9 часот, на јавно место во училиштето или на училишната интернет-страница.

Во училиштата каде што ќе има квалификациско тестирање ќе се организира на 28 јуни.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More