Home » Од денес официјална валута на Косово е еврото, се укинува српскиот динарот

Од денес официјална валута на Косово е еврото, се укинува српскиот динарот

by Журнал

Од денеска единствена официјална валута на Косово ќе биде еврото, што значи дека српскиот динар е исклучен од платежниот оптек, според одлуката на Централната банка на Косово, по што Европската унија го повика Косово да најде решение за укинувањето на динарот како дел од дијалогот.

Ваквата одлука предизвика низа реакции, па во четвртокот Европската унија ја повика Приштина да обезбеди повеќе време за да се прилагоди на новиот начин на користење на парите и да најде решение како дел од дијалогот што Косово и Србија го водат под покровителство на ЕУ.

„Европската унија ја зема предвид регулативата на Централната банка на Косово, која се очекува да стапи во сила денеска. Целта на Регулативата е да се зголеми транспарентноста на финансиските текови, да се обезбеди финансиска стабилност и да се бори против перењето пари и фалсификувањето. ЕУ забележува дека регулативата ќе влијае и на финансиската поддршка што косовските Срби ја добиваат од Србија“, се вели во соопштението на ЕУ.

Српскиот претседател Александар Вучиќ смета дека ваквата одлука претставува обид за откажување на дијалогот меѓу Белград и Приштина и обид за прогон на српскиот народ од Косово.

Вучиќ во понеделникот разговарал со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, за намерата на Косово да го укине динарот во платните трансакции, убеден дека меѓународната заедница нема да го дозволи тоа.

Вучиќ во средата навечер се сретна и со амбасадорите на земјите од Квинтa – САД, Велика Британија, Италија, Германија и Франција, но по таа средба беше најавено дека нема да има соопштение.

Директорот на Канцеларијата за Косово во Владата на Србија, Петар Петковиќ, по средбата на Вучиќ со претставниците на Квинта најави дека во наредните денови двајцата српски претседатели ќе и се обратат на јавноста со сите информации за одлуката за укинување на српскиот динар во Косово.

„Српскиот народ во Косово треба да знае, како што знае, дека зад себе ја има земјата Србија и претседателот Александар Вучиќ, бидејќи ние никогаш нема да се откажеме од нашиот народ и ќе се бориме за заштита на неговите права, бидејќи Србите имаат право да живееме во Косово и да користиме платежни трансакции. Никогаш нема да се откажеме од тоа“, рече Петковиќ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More