4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Oва се симптоми од делта сојот кои се јавуваат кај луѓе кои се вакцинирани

Најчитани вести

Една студија во која беа вклучени еден милион луѓе во Обединетото Кралство покажа дека симптомите што укажуваат на инфекција со делта сојот се различни отколку во раните фази на пандемија.

Најчестите симптоми на ковид-19 кај луѓето кои ги примиле двете дози на вакцината се главоболка, кивање, губење на чувството за мирис, болки во грлото и течење на носот.

Оние кои примале единечна доза на вакцина против коронавирус најчесто пријавувале главоболка, болки во грлото, постојана кашлица и кивање како симптоми на делта сојот.. Симптомите укажуваат на главоболка, треска, болки во грлото, постојана кашлица и течење на носот.

За време на студијата, луѓето кои биле вакцинирани имале поголема веројатност да пријават губење на чувството за мирис, додека оние кои не биле вакцинирани најчесто пријавиле висока телесна температура.

Исто така, отежнато дишење, што беше карактеристично во првата фаза на пандемијата за време на британското истражување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com