17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Oва е најделотворниот лек против проширени вени

Најчитани вести

Смесата се нанесува како облога врз варикозните вени и се остава да делува со што го смирува воспалението.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

½ шолја алое вера пулпа (гел од внатрешноста на листот)
½ шолја рендан морков
домашна јаболкова киселина

ПОСТАПКА:

Исечкајте го морковот и ставете го во блендер или изрендајте го на најситното ренде. Додадете алое вера и миксајде додека да добиете хомогена смеса. Потоа додадете малку јаболкова киселина колку малку да се разреди, но да не биде течно. Треба да се добие кремаста структура.

УПОТРЕБА:

Смесата нанесете ја на листовите од ногата каде имате проширени вени, фиксирајте лабаво со некој завој и проѕирна фолија, или едноставно легнете на стомак додека смесата делува околу половина час. Ако можете издржете и подолго.

Потоа исплакнете со ладна вода.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com