Home » NVIDIA ја претстави новата технологија на CES 2024

NVIDIA ја претстави новата технологија на CES 2024

by Журнал

NVIDIA беше една од првите големи компании што одржа презентација на CES оваа година.

Како што се очекуваше, компанијата ја освежи својата линија на графички картички. RTX 40 Super GPU треба да донесат придобивки во перформансите по пониски цени. RTX 4080 Super (913 €) и RTX 4070 Ti Super (730 €) ќе бидат пуштени во продажба подоцна овој месец. Тие наводно ќе бидат побрзи од нивните претходници.

NVIDIA сè уште не ги откри целосните спецификации на најновите графички процесори, но RTX 4070 Ti Super ќе има 16 GB меморија, во споредба со претходните 12 GB. Со вклучено DLSS, се вели дека 4080 Super дава двојно подобри перформанси од 3080 Ti. NVIDIA ќе го понуди и средниот опсег RTX 4070 Super GPU, кој ќе чини 550 евра и ќе има 20 проценти повеќе јадра од претходната верзија.

Со оглед на тековниот пејзаж, NVIDIA имаше неколку производи со вештачка интелигенција, вредни за споменување. Како прво, компанијата соработува со Getty Images за да понуди услуга за генерирање текст во слика, која вклучува интуитивни алатки за уредување.

NVIDIA објави и неколку ажурирања на платформата GeForce Now. Услугата наскоро ќе поддржува G-Sync, како и дневни карти, кои обезбедуваат 24-часовен пристап до платените нивоа. На платформата доаѓаат големи игри како Overwatch 2 и Diablo IV, кои наскоро ќе бидат достапни и во Јапонија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More