Home » НСДП се откажа од министерска функција во новата влада

НСДП се откажа од министерска функција во новата влада

by Журнал.мк

Во новата влада на мандатарот Димитар Ковачевски дефинитивно ќе нема министерство за помалите коалициски партнери, освен актуелното за локална самоуправа со кое раководи Горан Милевски од ЛДП, дознава „Слободен печат“. Според наши информации, откако НСДП одбила за ресорот труд и социјала да ја номинира пратеничката Соња Мираковска, Ковачевски пресекол дека и за тоа министерство кандидатот ќе биде од СДСМ, односно дека ќе нема прераспределба на ресори за помалите партии.

Неофицијално, Ковачевски инсистирал токму Мираковска да го предводи ресорот труд и социјала, но ова било неприфатливо за НСДП, бидејќи со тоа партијата во Собранието ќе остане само со еден пратеник, бидејќи следниот на листата по Мираковска е од редовите на СДСМ. Ставот на партијата бил дека не би жртвувале пратеничко место за министерска функција и ова според наши информации, Тито Петковски му го соопштил на Ковачевски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More