Home » Ново Нордиск гради капацитет од 4,1 милијарди долари за да го зголеми производството на Wegovy

Ново Нордиск гради капацитет од 4,1 милијарди долари за да го зголеми производството на Wegovy

by Журнал.мк

Ново Нордиск во понеделникот соопшти дека ќе потроши 4,1 милијарда долари за изградба на нов производствен капацитет во Клејтон, Северна Каролина, во обид да ја зголеми понудата на својот врвен лек за слабеење Wegovy, лекот за дијабетес Оземпик и други терапии за инјектирање.

Побарувачката за Wegovy и Ozempi ја надмина понудата во текот на изминатата година, предизвикувајќи повремени недостиг во САД и принудувајќи го данскиот производител на лекови да инвестира многу за да го прошири своето производство. Компанијата соопшти дека планира да инвестира 6,8 милијарди долари во производството оваа година.

Новиот производствен капацитет ќе биде одговорен за полнење и пакување на шприцеви за лекови и пенкала за инјектирање, се вели во соопштението на компанијата.

„Оваа инвестиција навистина ни дава можност да им служиме на повеќе пациенти“, рече во интервју Даг Ланга, шеф на северноамериканските операции на Ново Нордиск. „Поважно, мислам дека другата клучна порака е дека станува збор за понатамошни инвестиции во САД, така што мислам дека сме многу горди на тоа.

Изградбата на објектот од 1,4 милиони квадратни метри започна и се очекува да биде завршен меѓу 2027 и 2029 година, соопшти Ново Нордиск. Компанијата соопшти дека 1.000 работници ќе работат на локацијата, додавајќи на 2.500 вработени кои веќе работат во три постоечки производствени капацитети во Северна Каролина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More