24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Новиот стадион на Стеауа ќе биде „база“ на Македонија за ЕП

Најчитани вести

Македонскиот национален тим еден од првите ќе го „проба“ новиот стадион на Стеауа Букурешт, каде што ќе се подготвува за натпреварите од ЕП 2021 година. Станува збор за супермодерен стадион кој што финишира со изградбата, и треба да биде пуштен во употреба некаде кон април.

Оваа информација ја открил романската легенда Георге Попеску, кој воедно е координатор на ЕВРО 2021, напоменувајќи дека веќе бил потпишан договор со министерството за спорт и млади на Романија за да тренира на новиот стадион на Стеауа.

„Северна Македонија потпиша договор за користење на новиот стадион на Стеауа“, рече Попеску за романски Телеком спорт.

Стадионот е лоциран во областан Генчеа во Букурешт. Неговата изградба чинеше 95 милиони евра.

Македонскиот национален тим ќе одигра два меча во Букурешт против Австрија и Украина, и еден со Холандија во Амстердам.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com