Home » Новиот командант на украинската армија повика на промена на методите на војување

Новиот командант на украинската армија повика на промена на методите на војување

by Журнал

Во своето прво обраќање откако беше назначен за шеф на вооружените сили на Украина, генерал-полковник Олександр Сирски рече дека земјата мора да ги промени и подобри методите на војување ако сака да се спротивстави на руската инвазија.

Во објавата на Телеграм, Сирски изјави дека е потребно „јасно и детално планирање на дејствијата на сите органи на воената управа“, а се осврна и на потребата од модерно оружје од западните партнери на Украина.

„Само промените и постојаното подобрување на средствата и методите на војување ќе овозможат успех на тој пат“, напиша тој.

Инаку, украинскиот претседател Володимир Зеленски на вчера го назначи Сирски, кој ја презеде функцијата за шеф на вооружените сили од Валери Залужни.

Промената на раководството на вооружените сили доаѓа во клучен момент за Украина, која од крајот на 2022 година не успеа да ја врати значајната територија претходно окупирана од Русија.

Киев сега се соочува и со потенцијално намалување на воената помош од САД, нивниот најголем поддржувач, бидејќи републиканските пратеници го блокираат пакетот помош од 60 милијарди долари поради барањата за длабоки промени во американската гранична политика.

Во меѓувреме, на Плоштадот на независноста во Киев се одржува протестен митинг со барање за враќање на поранешниот врховен командант на вооружените сили на Украина Залужни.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More