8 C
Skopje
Sunday, May 16, 2021

Нови земјотреси утрово во Петриња

Најчитани вести

Земјотреси од 3,5 и 4,2 степени според Рихтеровата скала беа регистрирани утрово во Петриња, во Хрватска.

Првиот потрес од 3,5 степени беше почувствуван и во Загреб.

„Се чувствуваше силно, но за среќа беше кратко, траеше 5 секунди“, коментираат корисниците на ЕМСЦ.

Подоцна, околу 7.50 часот се почувствува уште еден посилен земјотрес, со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, јави Индекс.

По разорниот земјотрес што ги уништи Петриња и околните области на 29 декември, земјата сè уште постојано се тресе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести