Home » Нова верзија на лек за дијабетес во САД одобрена да се користи за губење на тежината

Нова верзија на лек за дијабетес во САД одобрена да се користи за губење на тежината

by Журнал.мк

Новата верзија на лекот за дијабетес „мунхара“ може да се продава и како лек за слабеење, објави денеска американското здравствено регулаторно тело.

Управата за храна и лекови (ФДА) го одобри лекот „зепбаунд” или „тирзепатид”. Лекот им помогнал на луѓето да изгубат околу четвртина од нивната телесна тежина или околу 27 килограми, според најновото истражување.

„Zepbound“ е најновиот лек кој се препорачува за слабеење, заедно со „novo nordisk vegovi“, кој е верзија на лекот за дијабетес „ozempik“.

ФДА го одобри лекот за луѓе со индекс на телесна маса од 30 или повеќе, или за оние чија тежина предизвикува здравствени проблеми, како што се висок крвен притисок, висок холестерол или дијабетес.

Лекот треба да се комбинира со здрава исхрана и редовно вежбање, велат од ФДА.

Во САД, најмалку 100 милиони возрасни и околу 15 милиони деца се сметаат за дебели.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More