Home » Нов протест против измените во законот за игри на среќа

Нов протест против измените во законот за игри на среќа

by Журнал

Здружението на организатори на игри на среќа и обложувалници се против измените во Законот за коцкање, кој предвидува дислокација на казината и обложувалниците на 500 метри од училиштата.

Тие сметаат дека крајната цел ан предложените измени не е да се заштитат тинејџерите, туку да се затворат домашни фирми за, како што велат, потоа одредени лица преку нови веб-страници со странски компании да го преземат бизнисот.

Претставниците на овие две здруженија велат дека со затворањето на легалните обложувалници и игри на среќа се отвора пат за организирање вакви игри „на црно“. Тие подвлекуваат дека со затворањето на нивните фирми без работа ќе останат 10.000 лица, а индиректно ќе бидат погодени 50.000 семејства.

Бараат претседателот Пендаровски да не го потпишува законот доколку тој биде изгласан, потсетувајќи го дека во постапката се злоупотребува европското знаме за измените да бидат донесени по скратена постапка.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More