18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Нов потрес меѓу Петриња и Сисак

Најчитани вести

Уште еден земјотрес ја погоди денеска централна Хрватска, шест минути по пладне, јавуваат локалните медиуми.

Епицентарот на последниот во серијата потреси бил меѓу Сисак и Петриња.

Според првичните информации, земјотресот бил со јачина од 3,5 степени.

Во досега најсилниот потрес, на 29 декември, со јачина од 6.4 степени според рихтеровата скала, загинаа седум луѓе, а беше предизвикана голема материјална штета во Петриња, Сисак и околните места, во кои има стотици урнати и тешко оштетени згради.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com