Home » Ниту едно дипломатско претставништво нема инструкции да доставува ноти до земјите на акредитација, велат од МНР

Ниту едно дипломатско претставништво нема инструкции да доставува ноти до земјите на акредитација, велат од МНР

by Журнал

Во врска со испратената нота до италијанското МНР, Министерството за надворешни работи информира дека ниту едно дипломатско – конзуларно претставништво на Република Северна Македонија нема добиено инструкција да доставува ноти за предметната тема до земјите на акредитација.

По добиените сознанија за испратената нота до италијанското МНР, истата по дипломатски пат веднаш е отповикана, уште пред стапување во сила на наведениот рок за важноста на пасошите и со тоа, не предизвика никакви импликации, информираат од МНР за „Макфакс“.

Министерството веќе спроведува интерна постапка за утврдување на одговорност за расчистување на случајот, децидни се од оваа институција.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More