Home » Никогаш не приклучувајте го овој домашен апарат во продолжен кабел

Никогаш не приклучувајте го овој домашен апарат во продолжен кабел

by Журнал

Календарски, зимата сè уште не е пристигната, но постудените денови се, па затоа е важно да запомните некои важни работи што треба да се следат.

Голем процент од пожарите се поврзани со невнимателно користење на одредени апарати за домаќинство, па деновиве редовно добиваме предупредувања од целиот свет.

Греалките се втора најчеста причина за пожар, па затоа е аларм за сите што се загреваат со нив, а според статистиката таа бројка е голема. Кога се користат неправилно, греалките лесно можат да станат најлошиот кошмар на пожарникарите.

Експертите забележуваат дека кога греалките се причина за пожари, тоа најчесто е предизвикано од употреба на продолжен кабел на кој повеќето ги поврзуваат. Не секој продолжен кабел е способен да поддржува различни електрични вати на уредите поврзани со него, обично во исто време. Оставањето на продолжениот кабел и грејачот без надзор може лесно да доведе до катастрофа.

Пред да го вклучите грејачот следниот пат, имајте го на ум следново:
1. Никогаш не оставајте го грејачот вклучен без надзор.
2. Не спијте додека работи греалката.
3. Чувајте го грејачот најмалку еден метар подалеку од мебел, ќебиња, облека и завеси.

Експертите советуваат и дека би било добро да размислите како да го спречите ладењето на просторијата. Наместо да прибегнувате кон опасни начини за загревање на домот, внимавајте и на излолацијата на домот. Земете лента за прозорци и врати или некои штитници за да ја задржите топлината и да не дува под вратата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More