Home » Невролозите тврдат дека е мит дека ни требаат осум часа сон

Невролозите тврдат дека е мит дека ни требаат осум часа сон

by Lina Muslija

Колку сон ни треба навечер? Краткиот одговор е – доволно за да не бидеме уморни наутро. Подеталниот одговор во голема мера зависи од поединецот. Некои луѓе функционираат нормално ако спијат шест часа, а за други ни десет часа не се доволни.

– Минимумот е пет часа и 45 минути ноќен сон, а максимум нема. Ако луѓето спијат повеќе од девет часа навечер, тоа може да укаже на здравствени проблеми, како што се срцеви заболувања – вели неврологот Аруна Рао, кој спие осум часа навечер.

Недостатокот на сон може да придонесе за висок крвен притисок, лоша исхрана, зголемување на телесната тежина и метаболички нарушувања како што е дијабетесот, велат лекарите. Премногу сон, пак, може да биде и ризик фактор за дијабетес, дебелина и срцеви заболувања.

Квалитетот на сонот е речиси исто толку важен како и квантитетот. Ако слабо спиете поради апнеја при спиење или партнер кој ‘рчи, тоа може да има ист ефект како и премалку сон, забележуваат експертите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More