Home » Нетанјаху: Израел „не беше успешен“ во минимизирањето на цивилните жртви

Нетанјаху: Израел „не беше успешен“ во минимизирањето на цивилните жртви

by Журнал.мк

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно го обвини Хамас за смртта на цивилите додека Израел продолжува со бомбардирањето и копнената инвазија на Газа.

Тој повтори во интервју за ЦБС њуз дека Израел издаде наредби за евакуација и фрли летоци со предупредување до цивилите да ги напуштат областите во Газа. Нетанјаху, сепак, рече дека не успеале да избегнат цивилни жртви.

„Другата работа што можам да ја кажам е дека ќе се обидеме да ја завршиме таа работа со минимални цивилни жртви“, рече тој. „Тоа е она што се обидуваме да го направиме. Минимални цивилни жртви. Но, за жал, не сме успешни“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More