Home » Нетанјаху го отфрли повикот на Макрон за прекин на огнот во Газа

Нетанјаху го отфрли повикот на Макрон за прекин на огнот во Газа

by Журнал.мк

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли повикот на францускиот претседател Емануел Макрон за прекин на огнот во Појасот Газа.

Во синоќешното интервју за Би-Би-Си, Макрон побара од Израел да престане со бомбардирање и убивање цивили на палестинска територија.

„Хамас сноси „одговорност за каква било штета нанесена врз цивилите“, одговори Нетанјаху.

Тој потсети дека палестинското исламистичко движење ја започна војната, убивајќи луѓе во Израел на 7 октомври и го обвини дека користи цивили како „човечки штит“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More