Home » Нетанјаху е против палестинска држава во секое повоено сценарио

Нетанјаху е против палестинска држава во секое повоено сценарио

by Журнал

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека ги информирал САД дека се противи на формирање палестинска држава како дел од секое повоено сценарио, пишува Гардијан.

„Израел ќе се согласи само на договор со кој земјата би добила безбедносна контрола врз целиот Појас Газа“, изјави израелскиот премиер на денешната прес-конференција.

„Во секој иден договор, на Израел му е потребна безбедносна контрола на целата територија западно од Јордан. Тоа е спротивно на идејата за палестинскиот суверенитет. Што можеме да направиме?“, рече тој, додавајќи дека истото им го повторил и на Американците.

„Премиерот мора да може да им каже не на нашите пријатели“, изјави тој.

Нетанјаху најави дека ќе ја продолжи израелската офанзива додека Израел не постигне „решавачка победа над Хамас“.

За победата ќе бидат потребни „уште многу месеци, но ние сме решени да ја постигнеме“, додаде израелскиот лидер.

„Ќе продолжиме да се бориме со полна сила додека не ги постигнеме сите наши цели, враќање на сите заложници и повторувам, само воен притисок ќе доведе до нивно ослободување и елиминација на Хамас и гаранција дека Газа никогаш повеќе нема да претставува закана за Израел“ рече тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More