Home » Немири во Израел: Полицијата се судри со ултраортодоксните Евреи

Немири во Израел: Полицијата се судри со ултраортодоксните Евреи

by Журнал.мк

Врховниот суд ѝ нареди на владата да објасни зошто не треба да се поништи резолуцијата донесена во јуни минатата година, со која се наредува ИДФ да не зема ученици од ултраортодоксните јешиви, училишта кои ги посетуваат млади Евреи
Ултраортодоксните Евреи протестираа пред Врховниот суд на Израел бидејќи сакаат да им биде продолжено ослободувањето од задолжителниот воен рок. Израелската полиција со сила го прекина протестот, а беа употребени и водени топови.

Воената служба е задолжителна за Евреите, но ултраортодоксните Евреи се изборија нивните заедници да бидат исклучок со цел да им овозможат на мажите редовно да учат во религиозните семинари. Овие исклучоци предизвикаа широк гнев и негодување во јавноста.

Врховниот суд ѝ нареди на владата да објасни зошто не треба да се поништи резолуцијата донесена во јуни минатата година, со која се наредува ИДФ да не зема ученици од ултраортодоксните јешиви, училишта кои ги посетуваат млади Евреи.

Ова всушност го става товарот на докажувањето на владата, која мора да објасни зошто нејзината одлука не е незаконска. Врховниот суд, исто така, издаде привремена наредба, одредбата со која се дозволува ослободување од служба доколку некој не биде регрутиран во рок од две години од наполнувањето на 18 години, да не важи за студентите на Јешива.

Владата мора да одговори на наредбата на Врховниот суд до 24 март. Движењето за добра влада, кое поднесе барање до судот да ја разгледа законитоста на владината резолуција од јуни 2023 година, ги поздрави судските наредби, опишувајќи ги како „уште еден чекор кон целосна еднаквост во товарот на воената служба“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More