Home » Нема салмонела во мострите од храната во градинката во Берово

Нема салмонела во мострите од храната во градинката во Берово

by Журнал

Не е утврдено присуство на бактеријата салмонела во земените мостри од храна и суровини за подготовка на храна од кујната во детската градинка „23 Август“ во Берово, покажаа резултатите.

Центарот за јавно здравје соопшти дека кај сите земени мостри од десет видови на храна во градинката, не е пронајдено присуство на бактеријата салмонела.

„Претходно, како што знаете негативни беа резултатите за присуство на саломенела и во примероците земени од површините каде се подготвува храна, а нема утврдено присуство на бактеријата ниту кај самите вработени“, соопштија од градинката.

Оттаму посочија дека во насока на поголема сигурност за работата на установата од Центарот за јавно здравје, претходно се дадени препораки за дезинфекција и поголема хигиена во градинката.

Примероци на бактеријата салмонела досега беа пронајдени кај 11 дечиња кои беа згрижени во установата, поради што кујната во градинката беше затворена.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More