Home » Неколку придобивки од гравот

Неколку придобивки од гравот

by Журнал

Гравот е главен во исхраната на многу луѓе ширум светот. Освен што е достапен извор на протеини, гравот е богат и со есенцијални хранливи материи како што се железо, калциум, магнезиум и витамини од групата Б. Исхраната богата со грав е поврзана со бројни здравствени придобивки, како помал ризик од рак, особено карцином на дебело црево, простата и дојката, потоа дијабетес, кардиоваскуларни заболувања и дебелина. Гравот е одличен извор на растителни протеини, кој содржи околу 23% протеини во својот состав.

Понатаму, ги има сите есенцијални аминокиселини кои му се потребни на човечкото тело за правилно функционирање. Гравот е одличен извор на диетални влакна, кои помагаат да се регулира работата на цревата и да се намали холестеролот во крвта. Особено е богат со железо, цинк и витамини од групата Б, како што се тиамин, рибофлавин и ниацин.

Железото е важно за формирање на хемоглобин, кој носи кислород низ телото, додека цинкот е важен за имунолошкиот систем и здравјето на кожата.

Редовното консумирање грав може да помогне во спречување на неколку хронични болести, како што се дијабетес, кардиоваскуларни заболувања и некои видови на рак. гравот е намирница со низок гликемиски индекс, што значи дека телото побавно се вари, одржувајќи го нивото на шеќер во крвта постабилно и намалувајќи ја желбата за јадење слатки и храна богата со јаглехидрати.

Прекумерното консумирање грав може да предизвика надуеност и абдоминална непријатност поради присуството на олигосахариди, вид на јаглени хидрати кои телото не ги вари.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More