Home » Неготино одбележа 79 години од ослободувањето на градот

Неготино одбележа 79 години од ослободувањето на градот

by Журнал.мк

Неготино денеска одбележа 79 години од ослободувањето. Активностите за одбележување на празникот на градот започнаа со положување цвеќе на спомен-бистите на паднатите борци од НОБ со што, како што беше кажано, се потсети и се оддаде почит за дадените животи за слободно Неготино и слободна Македонија, како и за сите борци кои следејќи ги идеалите за слободна и независна држава, дале придонес пред 79 години, Неготино да биде ослободено од фашистичките окупатори.

Советот на Општината ја одржа свечената седница.

-Секоја генерација мора да ги исполни своите обврски, а не да им ги остава на следните, па токму затоа во изминатиот период помеѓу двата празника реализиравме, спроведуваме и ќе продолжиме со реализација на проекти и активности со кои придонесуваме и ќе придонесеме за подобрување на условите за живеење на сите граѓани на општина Неготино, рече неготинскиот градоначалник Горан Стојанов.

На свечената седница се одржа и свечен коцерт со настап на ученици од основното музичко училиште „Владимир Арсовски“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More