23.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Напад со дрон полн со експлозив на воена парада во Јемен

Најчитани вести

Голема експлозија се случи на воена парада во Јемен, во која има жртви и повредени , објави Скај њуз. Според непотврдени извори, експлозијата била предизвикана од напад со дрон полн со експлозив, пишува Спутник.

Според некои извори, во експлозијата загинале пет лица. Ддронот експлодирал над сцената на која се одржувала воената парада на стадионот „Ел Сумуд“ во градот Ел Далеу.

Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот, објави Спутник.

Неколку години има вооружен судир во Јемен меѓу владините сили предводени од претседателот Абед Рабо Мансур Хади и бунтовниците Хути. Коалицијата предводена од Саудиска Арабија спроведува воздушни напади врз Хутите од март 2015 година на барање на Хади.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com