Home » Напаѓачот на данската премиерка заврши во притвор

Напаѓачот на данската премиерка заврши во притвор

by Журнал.мк

На човекот кој ја нападна данската премиерка Мета Фредериксен во Копенхаген му е одреден 12-дневен притвор, соопшти данската полиција.

По нападот, Фредериксен била пренесена во болница каде и била констатирана повреда на раката.

Полицијата смета дека нападот не бил политички мотивиран, а напаѓачот бил во алкохолизирана состојба кога бил пронајден.

Данскиот портал Ekstra bladet наведува дека мажот (39) не е дански државјанин ниту пак го зборува данскиот јазик.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More