27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Најмалку седум отсто од Европејците сами го празнуваат Божик

Најчитани вести

Милиони граѓани на Европската Унија сами ќе го дочекаат Божик и немаат со кого да разговараат за себеси, објави „Евроњуз“.

Според истражување на Европската комисија, околу седум отсто од населението на ЕУ живее во изолација. Повеќето осамени луѓе во Европа живеат во Италија, Франција, Луксембург, Португалија и Холандија.

Во Италија, 13,2 отсто од луѓето изјавиле дека немаат од кого да побараат помош доколку им е потребна, а 11,9 проценти немаат со кого да ги споделат личните проблеми и радости и да разговараат за тоа што ги мачи. Во Франција, 12,3 отсто од луѓето немаат со кого да разговараат.

Стапките на осаменост се најниски во Словачка, Чешка и Шпанија, каде што таа бројка е под три отсто.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com