32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Најмалку 14 жртви во нов напад на екстремистите во Нигер

Најчитани вести

Екстремисти со мотоцикли убиле 14 припадници на безбедносните сили кои биле придружба на службеници од нигериската изборна комисија, соопштија денеска локалните власти.

Нападот се случил во средата вечер, недалеку од Санам, кој е на околу 200 километри од главниот град Нијамеј, при што загинале седум воени полицајци и седум припадници на Националната гарда.

Нигер е изложен на исламски екстремизам, затоа што граничи со Нигерија, каде терористичката група Боко Харам е активна веќе една деценија.

Но земјата во моментов е исто така изложена на активностите на терористичката група „Совет на Сахара“ која е активна по должината на границата со Мали и во 2017 година изврши напад во кој загина американски службеник.

На почетокот на месецов екстремистите во Нигер во еден напад убија 71 војник.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com