30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

НАЈЛУДИОТ РОМЕО ДОСЕГА: Го прекрши карантинот, преминал 27 милји за да ја запроси девојката, а потоа го погрешил градот

Најчитани вести

Не само што одеше со џет-ски преку немирно море, туку и на крајот изоде преку 24 км, а потоа заврши во затвор

Неверојатно е што прави човекот кога сака.

Го знаете она: „Заради тебе, би одел и на Марс“? Па, еден млад човек го сфати тоа буквално.

Карантинскиот „Ромео“, Дејл Меклоган, вели дека за љубов, тој е подготвен на сè – да ги прекрши правилата, па дури и да помине 27 милји (нешто повеќе од 43 километри) и тоа на џет-ски.

Имено, тој очајно сакаше да ја види девојката што ја запозна пред неколку недели – Џесика Редклиф, па дојде до идеја да купи џет-ски, со оглед на тоа што тие беа во карантин, за што издвои околу 6.000 евра, а потоа возеше од врвот на Шкотска до Островот Мен.

Но, патот не беше лесен. Како што вели Дејл, се чувствуваше како некој да ве клоца во забите. Отпрвин, тој ја следеше навигацијата, но по некое време, огромен бран му го бутна ГПС-уредот, па тој се изгуби и не знаеше каде е или каде оди.

Дејл, кој никогаш порано не возел џет-ски, вели дека се борел со брановите четири и пол часа. Тој вели дека се чувствувал како најлошиот Џејмс Бонд во историјата, а кога конечно го видел градот, непосредно пред резервоарот целосно да се испразни, сфатил дека се наоѓа на сосема погрешно место, па морал да пешачи 15 милји до Џесика (околу 24 километри).

Дејл вели дека враќањето назад никогаш не било опција, а слушањето романтични говорни пораки, но и љубовни песни му помогнале на тој пат.

Кога конечно се спои со својата сакана, мораше да „прошета“ до полициската станица.

Така, овој симпатичен, но многу несмасен Џејмс Бонд од еден притвор, поради карантин, заврши во друг, нели, за прекршување на правилата, и за тоа мина 10 дена во затвор.

Дејл случајно ја запознал Џесика додека работел во нејзиниот град. Ја видел во паб и веднаш сакал да ја запознае. Џесика (30) беше разведена и имаше две деца, а таа и Дејл брзо „кликнаа“.

Тие поминаа романтична недела пред да му истече работната дозвола на Дејл, а потоа, на почетокот на октомври, тој се упати дома.

„Во моментот кога пристигнав на тој траект, знаев дека ја правам една од најголемите грешки во мојот живот. Морав да го најдам патот назад “, објасни Дејл за „The Mirror“.

И реков на Џесика во рок од една недела откако ја запознав: „Јас всушност мислам дека те сакам“. Таа рече: “Знам, лудо е, нели?”

Сепак, од почетокот на Ковидот, на оние кои не се жители на островот не им беше дозволено да го посетат. Иако Дејл го поднесе барањето, тие го одбија. А, кршењето на правилата може да чини од 3 месеци затвор, до парична казна од 1.316.025 денари.

Очајниот Дејл реши да ги преземе работите во свои раце. Размислувал да плати рибар да го прошверцува, но тогаш добил идеја за џет-ски од еден пријател.

Тој ја купи целата опрема, но подготви и негативен тест за козиди, а никој не знаеше за неговиот план, па дури ни Џесика.

Ако сè беше во ред и Дејл можеше да чита морски табели, за овој подвиг ќе му беа потребни најмногу 45 минути. Исто така, тој сметаше дека брановите ќе бидат мали, кога во реалноста беа неколку метри.

„Рацете ми беа вкочанети, подлактиците ме болеа од држењето на воланот и не ги чувствував рамената со денови“, објаснува Дејл. „Во еден момент возите и го гледате нормалното море однапред, во друга – црна бездна поради брановите. Водата влегуваше во мојата уста, но јас не сакав да се откажам “, вели тој.

Кога конечно го виде копното, дури кога пристигна сфати дека целосно го погрешил градот. Сепак, тој реши да не се предава, и подаде рака на својата мила и и донесе божиќни подароци, како што вели тој.

Кога го видела, Џесика врескала од возбуда.

Сепак, следниот ден полицијата и тропна на вратата за кршење на правилата. Кога дознале како стигнал до островот, само му рекле дека воопшто имал среќа да биде жив.

Дејл беше затворен четири недели на 14 декември поради нелегално пристигнување на островот. Но, тој беше ослободен на време да се врати дома за Божиќ, бидејќи судијата имаше разбирање.

Оттогаш, луѓето го нарекуваат херој, а тој вели дека е само обичен човек од Шкотска, кој би сторил сè за љубов.

Дејл сега сака да се ожени со Џесика, која е единствената која страдаше од тешка депресија откако го загуби својот татко во јануари истата година. „Таа е мојот сончев зрак“, вели тој.

Ниту Џесика не е имуна: „Го сакам Дејл. Како да не го сакам по она што тој го стори? Би сакала да се омажам за него, но не оваа година. Тој прво мора да биде тука – легално овој пат! “

Ние само велиме, секоја чест. Можеби е најлудиот Ромео во историјата, но е и најупорен.

Дали познавате некој што е подготвен да направи неверојатни работи за љубовта?

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com