22.6 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Најдобрите во македонскиот фудбал за 2019 година

Најчитани вести

ФФМ ги додели наградите за најдобрите во изминатата година.

Најдобар репрезент на Македонија во странство: Елиф Елмас (Наполи)

Најдобар фудбалер: Висар Муслиу (Шкендија)

Најдобар тренер: Југослав Тренчовски (Академија Пандев)

Најдобар стрелец: Влатко Стојановски (Ренова)

Ферплеј екипа: Академија Пандев

Најдобар судија: Марјан Гоцевски

Посебен придонес за афирмација на македонскиот фудбал: Ивана Пројковска, ФК Дарданет, Љупчо Перински

Награда за посебен придонес во македонскиот фудбал: Алтрим Чура (Струга Трим Лум), Кочо Анѓушев (Борец)

Најдобар футсал играч: Таулант Измаили (Шкупи 1927)

Најдобар тренер во футсал: Зоран Лекиќ (Шкупи 1927)

Најдобар младинец: Џемал Ибиши (Вардар)

Најдобар тренер во младинскиот фудбал: Филип Деспотовски (Вардар)

Најдобра фудбалерка: Ленче Андреевска (Драгон 2014)

Најдобар тренер во женскиот фудбал: Илија Мандаров (Драгон 2014)

Најдобар стрелец во женски фудбал: Ели Јакоска (СЦ Истатов)

Награда за животно дело: Атанас Костовски

Постхумно признание: Слободан Брацо Вујчиќ

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com