Home » Надзор од небо: Кинеските автомобилски брендови лансираат сателити

Надзор од небо: Кинеските автомобилски брендови лансираат сателити

by Журнал

Сателитите беа лансирани од центарот за лансирање на сателити Xichang во југозападната провинција Сечуан во саботата, рече Geely во изјава за Reuters, како што објави Automotive News Europe. Првото лансирање се случи во јуни 2022 година.

Geely додаде дека очекува да има 72 во орбитата до 2025 година и на крајот планира да има констелација од 240 сателити.

Покрај обезбедувањето поддршка за позиционирање со висока прецизност за самоуправувачките автомобили, Geely рече дека нејзината мрежа ќе служи и за други комерцијални функции, како што е поврзување со секторот за потрошувачка електроника.

Слики со висока резолуција

Сателитите имаат функции за далечинско сензорирање со вештачка интелигенција, обезбедувајќи јасни снимки со далечинско набљудување со висока резолуција од еден метар до пет метри, соопшти компанијата.

Во сателитските мрежи на Кина доминира нејзината војска, но во 2014 година владата почна да дозволува приватни инвестиции во вселенската индустрија во земјата. Оттогаш, комерцијалните компании, некои поддржани од локалните власти, се втурнаа во секторот.

Пекинг поддржува мрежа на сателити

Повеќето се фокусираа на градење сателити, а останатите се обидоа да изградат мали лансери, вклучително и ракети за повеќекратна употреба.

Во својот најнов петгодишен план за 2021-2025 година. Пекинг повика на интегрирана мрежа на сателити за комуникации, далечинско набљудување и навигација.

Кина, според државните медиуми, има повеќе од 400 сателити распоредени во вселената, вклучително и сателити во комерцијална сопственост.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More