27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Над 120 куќи изгореа во пожарите во Чиле, масовна евакуација

Најчитани вести

Најмалку 120 куќи изгореа во шумските пожари во чилеанскиот град Валпараизо, предизвикувајќи масовна евакуација на населението, сооптија властите.

Сите пожарникари се ангажирани во гаснењето на пожарите, а како превентивна мерка исклучена е струјата за над 90 илјади корисници.

Градоначалникот на Валпараисо, Хорхе Шарп, изјави дека пожарите се предизвикани намерно и дека засега нема информации за евентуални жртви.

„Во моментов сите тимови за вонредни ситуации од целиот град се на терен, користејќи ги сите ресурси од земја и воздух“ рече градоначалникот. Тој додаде дека силниот ветар и високите температури ја влошуваат состојбата.

Валпараизо е еден од највисоките чилеански градови и главно пристаниште на Пацификот, но и популарна туристичка дестинација.

Огнот досега уништил 120 хектари земјиште. Пожарот почнал во шумска област и се проширил врз градот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com