Home » На Манчестер сити и Челси им се заканува исфрлање од Премиер лигата?!

На Манчестер сити и Челси им се заканува исфрлање од Премиер лигата?!

by Lina Muslija

На англиските фудбалски клубови Манчестер сити и Челси им се заканува исфрлање од Премиер лигата.

Не помина ниту една недела од веројатно најдобриот натпревар оваа сезона на „Стемфорд Бриџ“ на кој видовме по четири гола на двете страни, а тоа може да биде еден од нивните последни дуели во елитното натпреварување.

Евертон неодамна беше казнет со 10 бодови поради прекршување на правилата за финансиски фер-плеј. Во претходните три години „Карамелите“ работеле во минус поголем од 19 милиони. Затоа се наметна прашањето – ако Евертон заслужи ваква казна, тогаш што е со клубовите кои се во уште поголем прекршок?

Првата асоцијација е Манчестер сити кој е обвинет за 115 прекршувања на истите правила, додека во работата на Челси се забележани неправилности во плаќањето во ерата на Роман Абрамович.

„Тајмс“ го потврди пишувањето на други британски медиуми за потенцијалното исфрлање на тие два тима и дополнително ја прошири приказната. Според нивните изјави, доколку вината на Манчестер сити и Челси се докаже пред независно регулаторно тело, постојат две опции – исклучување или одземање по 30 бода.

 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More