Home » На границата со Украина се откриени остатоци од дронот Шахед по рускиот напад

На границата со Украина се откриени остатоци од дронот Шахед по рускиот напад

by Журнал

Молдавските власти открија делови од дрон Шахед на молдавско-украинската граница, непосредно по нападот со руски беспилотни летала врз регионот Одеса во Украина, соопшти молдавската гранична служба.

„Киев Индепендент“ наведува дека ноќта меѓу 9 и 10 февруари руските сили извршиле три бранови напади врз областа Одеса, насочени кон Одеса и инфраструктурата на реката Дунав во областа Измаил, при што четири лица се повредени.

Кишињев верува дека дронот пронајден на територијата на Молдавија бил соборен од украинската противвоздушна одбрана за време на нападот ноќта меѓу 9 и 10 февруари.

Молдавија додава дека остатоците од дронот се пронајдени во близина на селото Етулија, кое се наоѓа на 15 километри југоисточно од украинското пристаниште на Дунав, Рена и на околу 40 километри северозападно од Измаил.

„Оценивме дека нема ризик за локалната заедница“, соопштија молдавските власти.

Пристапот до местото на несреќата е забранет, а делови од дронот се испратени на вештачење, соопшти граничната полиција.

– Откривањето на остатоците од дронот Шахед на југот на Молдавија е сериозен потсетник на мрачната реалност со која се соочуваме. Руската агресија му се заканува на целиот континент, а поддршката за Украина мора да продолжи – изјави претседателката на Молдавија, Маја Санду.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More