Home » Најмалку 66 загинати и 101 исчезнато лице во поплавите

Најмалку 66 загинати и 101 исчезнато лице во поплавите

by Журнал.мк

Најмалку 66 лица загинаа, а 101 се водат како исчезнати во јужниот дел на Бразил, кој беше погоден од силни поплави по обилните дождови, соопшти денеска локалната цивилна одбрана.

Во бразилската држава Рио Гранде до Сул, повеќе од 80.000 луѓе се принудени да ги напуштат своите домови, а 15.000 се сместени во засолништа.

Делови од Бразил веќе неколку дена се зафатени од силни поплави.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More