Home » Најмалку 45 пожари на отворено, од коишто три се уште се водат активни

Најмалку 45 пожари на отворено, од коишто три се уште се водат активни

by Журнал

Центарот за управување со кризи информира дека во последното деноноќие имало вкупно 2.147 повици на Единствениот број за итни случаи 112, од коишто „реални“ повици биле 44,76%, а 55,24% биле за други потреби на граѓаните што не биле итни.

Кон Полиција биле упатени 54,65%, кон Итната медицинска помош 28,73%, а кон пожарникарите 15,77% од реалните повици кон 112 во ЦУК. Збирот повици што биле за комбинирано решавање од „реалните“ повици во ЦУК, 0,85% со другите 53,02% што се именувани како „неитни повици“, биле вкупно 1.189 на број и биле предмет на примање, селективна обработка во ЦУК, а и на директно координирање за нивно решавање со други институции од Системот за управување со кризи, согласно природата на пријавените итни случаи.

ЦУК информира дека пожари на шуми и на вегетација на отворено, во последното деноноќие имало над 40 регистрирани по пријава. Пожарникарите гаснеле и отпадоци, ѓубришта и запалени контејнери на отворено на територијата на државата.

ЦУК информира дека од евидентираните 45 пожари на отворено во последното деноноќие, три се уште се водат како активни утрово.

Регионалниот ЦУК Скопје, известува дека пожарот кај село Виниче Општина Гази Баба, што започна на ден седми февруари се уште е активен. Утрово нема информација за тоа дали некој интервенира на истиот, велат од ЦУК.

Регионалниот ЦУК Штип, информира дека пожарникарите од ТППЕ Пробиштип во во атарот на село Јамиште (што започна на ден 06.02.2024 година, (кој беше локализиран околу 18:00 часот на ден 07.02.2024 година) вчера околу 13:30 часот (08.02.2023 година), повторно бил активиран и истиот се ширел кон територијата на Општина Кратово. Ситуацијата со пожарот се следела од страна на ТППЕ Пробиштип и ЈП „Национални шуми“ – подружница „Пробиштип“, како и од страна на ТППЕ Кратово, а се контактирало и со локалното население за евентуална потреба од интервенција. Во утринските часови на терен заминале по една екипа од ТППЕ Пробиштип, од Кратово и од Кочани, известува ЦУК.

Регионалниот Тетово, известува дека од Единствениот број за итни повици Е-112 во 16:07 часот е добиена информација за пожар над село Беловиште (Општина Јегуновце), поточно над ресторан „Бела Виста“ при што горела дабова и букова шума, Веднаш биле известени се Националниот парк „Шар Планина“ коишто вчера од 16:15 до 17:25 часот интервенирале со двајца вработени, како и едно лице од РЦУК Тетово. Во 20:30 часот, добиена е информација дека пожарот повторно е активиран, за што се известени НП „Шар Планина“, но поради тешко пристапното место истите не интервенираа во текот на ноќта. Во утринските часови мал тим ренџери од националниот парк дејствувал и го локализирал пожарот, по што ќе се внимава пак да не се активира. За оваа состојба запознаени се и ТППЕ Тетово, но поради непристапен терен тие не се во можност да интервенираат, соопшти ЦУК.

Инаку, паралелно гасејќи пожари во населените места, најмалку 42 изгаснаа пожарникарите од вкупно 45-те евидентирани пожари на отворено, на места и со помош на локално население, од: Скопје (3), Битола (9), Прилеп (2), Крушево, Демир Хисар, Струмица, Гевгелија, Валандово, Радовиш, Македонски Брод, Свети Николе (3), Кочани (3), Виница (2), Делчево, Берово, Куманово (6), Крива Паланка, Ранковце, Тетово и пожарникарите од Гостивар (2).

Центарот за управување со кризи апелира да не се пали вегетација на отворено, а појавата на пожар што побрзо да се пријавува на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК, како и другите итни случаи особено кога граѓаните имаат животозагрозувачки ситуации.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More