Home » Најмалку 32 загинати во пожар во центар за одвикнување од дроги во Иран

Најмалку 32 загинати во пожар во центар за одвикнување од дроги во Иран

by Журнал.мк

Најмалку 32 лица загинаа, а 16 се повредени во голем пожар во центар за одвикнување од дроги во северен Иран, јавија денеска иранските медиуми.

Полицијата ги истражува причините за пожарот во кампот за одвикнување од опиум во Лангаруд, во провинцијата Гилан, на Каспиското Море, јави иранската полуофицијална новинска агенција Мехр.

Агенцијата Мизан соопшти дека раководителите и службениците на центарот се под истрага.

Според Канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал, Иран има еден од најтешките проблеми со зависност во светот, затоа што земјата се наоѓа на главната маршрута за шверц на опиум и хероин од Авганистан до Западна Европа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More