Home » Најмалку 189 распаднати тела се извадени од „зелената“ погребна куќа во Колорадо, многу повеќе отколку што очекуваа иследниците

Најмалку 189 распаднати тела се извадени од „зелената“ погребна куќа во Колорадо, многу повеќе отколку што очекуваа иследниците

by Журнал.мк

Речиси 200 тела беа отстранети минатата недела од зграда во Колорадо во сопственост на погребна куќа која рекламираше „зелени погреби“, што е многу поголем број на човечки останки отколку што очекуваа иследниците да најдат, соопштија властите во вторникот.

Предупредени од извештаите за гнил мирис што доаѓа од зградата овој месец, полицајците во Пенроус пронајдоа маса неправилно складирани тела. Тогаш не можеа да го потврдат бројот.

Во петокот, најмалку 189 тела беа отстранети од погребната куќа „Враќање во природата“, се вели во соопштението на Бирото за истрага во Колорадо.

Телата се однесени во Канцеларијата на судска медицина во округот Ел Пасо, соопшти ЦБИ.
„Вкупниот број на починати би можел да се промени како што продолжуваат идентификацијата и истражните процеси“, соопшти бирото.

Персоналот на судскиот совет во округот Фримонт ќе работи на потврдување на идентитетот и за известување на семејствата, соопшти ЦБИ.

Судскиот судија во округот Фримонт, Ренди Келер, рече во изјавата од вторникот: „Ние спроведуваме обемни напори за координација бидејќи се фокусираме на идентификација на починатите и обезбедуваме известувања за да се осигураме дека на семејствата им се даваат точни информации за да се спречи понатамошна виктимизација додека тие продолжуваат да тагуваат по своите најблиски. “

На окт. 6, властите објавија дека најмалку 115 тела биле несоодветно складирани во погребалниот дом.

„Green Burial е природен начин да се грижите за вашите сакани со минимално влијание врз животната средина“, се вели на веб-страницата на погребниот дом, и се додава: „Green Burial помага во зачувување на природните ресурси, намалување на емисиите на јаглерод и зачувување на живеалиштата, БЕЗ употреба на груби хемикалии за балсамирање, метални, пластични или неприродни предмети“.

Зелените погребувања се легални според законот во Колорадо. Остатоците кои не се закопани во рок од 24 часа, сепак, мора соодветно да се чуваат во фрижидер.

Властите соопштија на прес-конференција на 6.ти октомври соопштија дека немало уапсени, но дека истражителите биле во контакт со локалните и федералните обвинители.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More