Home » Најдобриот природен лек против забоболка и болести на непцата

Најдобриот природен лек против забоболка и болести на непцата

by Журнал

Каранфилчето се користи при периодонтитис, воспаление на потпорниот апарат на забите на кое му претходи гингивитис, воспаление на непцата, т.е. непцата кои се карактеризираат со иритација и крварење на непцата, а во терминалната фаза, губење на забите.

Каранфилчето се користи како масло кое се користи за масажа на непцата и за ублажување на забоболка. Во минатото маслото се користело како анестетик за воспалена и пречувствителна пулпа и за дезинфекција на кариес и коренски канали, а денес е состојка во пастата за заби и миењето на устата. Од античко време се користи за елиминирање на лошиот здив. Маслото од каранфилче содржи еугенол и кариофилен, кои имаат силни антимикробни и антибактериски својства и се ефикасни против многу бактерии и габи, дури и на паразити. Неговиот карактеристичен мирис и арома потекнуваат од метил-хептилкетон.

Од античко време, каранфилчето се користи во народната медицина, а денес можеме да си помогнеме со вклучување на ова растение во нашето мени како зачин или за правење чај, масло или тинктура од каранфилче. Лековити ефекти на каранфилче:

-го подобрува варењето
-помага при инфекции на респираторниот тракт
-ја ублажува забоболката
-уништува паразити и бактерии
-тоа е природен антиоксиданс
-помага во лекувањето на габични инфекции
-има антисептички и анестетички својства
-делува како афродизијак
-помага при гихт

Како да го користите?

Во случај на забоболка и лош здив, се става каранфилче на болното место, односно на забот со кој имате проблем. Маслото што се ослободува од каранфилчето брзо се апсорбира од нашите непца и доаѓа до намалување на болката и итно олеснување. Се препорачува за проблеми со непцата како што се стоматитис и пародонтопатија. Каранфилчето секогаш може да се грицка и џвака во итен случај.

Мора да се внимава со употребата на каранфилче кај луѓе со низок крвен притисок бидејќи го намалува, а исто така и кај луѓе кои користат лекови против згрутчување. Бремените и доилките не смеат да го користат!

Каранфилчето е многу добра состојка во тинктурите против паразити бидејќи има антимикробно, бактерицидно и антипаразитарно дејство. Ги решава проблемите со надуеност и грчеви, па затоа го чисти телото од паразити. Ефикасно е и за чистење на кандида и некои видови бактерии како стрептококи и стафилококи.

Едноставен рецепт со две состојки се користи за овие заболувања:

¼ чаша цели каранфилчиња и полна шолја маслиново масло.
Во теглата се става каранфилче и се прелива со маслиново масло. Оставете го да отстои 24 часа на ладно и суво место и процедете го следниот ден. Да се ​​чува на ладно место.

Чај од каранфилче

Овој чај може да се користи доколку имаме проблеми со варењето.

Подготовката е едноставна. Потребните состојки за правење на овој чај се:

2 или 3 каранфилчиња
2,5 dl зовриена вода

Каранфилчето се прелива со 2,5 дл зовриена вода, се покрива и се остава да отстои 15 минути. Потоа се цеди во стаклено шише.

Се препорачува да се користи 2-3 пати на ден по чаша.

За слабеење

Како што веќе споменавме, каранфилчето ја стимулира функцијата на дигестивниот тракт, помага во варењето на храната, го зајакнува имунитетот, го забрзува метаболизмот и ја подобрува циркулацијата. Неговата употреба ја намалува можноста за гадење, надуеност и дигестивни проблеми. За топење маснотии и масни наслаги може да се користи во комбинација со ѓумбир и цимет.

Рецептот за слабеење е многу едноставен и брз за подготовка.

Состојки:

1,30 гр каранфилче
2,30 гр ѓумбир
3,30 гр цимет

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More