Home » Муцунски се сретна со амбасадорот на Италија, Андреа Силвестри

Муцунски се сретна со амбасадорот на Италија, Андреа Силвестри

by Журнал.мк

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски се сретна со амбасадорот на Италија, Андреа Силвестри.

На средбата, беа поздравени традиционално блиските пријателски и партнерски односи кои нашата држава во изминатите три децении успешно ги развиваме, а воедно беше искажана и натамошна посветеност за интензивирање на билатералната соработка и меѓусебниот политички дијалог.

Министерот Муцунски упати голема благодарност за силната поддршка од Италија за што поскоро заокружување на европската интеграција на земјава, како и поддршката за реформските процеси.

Соговорниците го реафирмираа нивниот став дека членството на нашата земја во Европската унија е од суштинско значење за стабилноста и просперитетот на Регионот и на Европа во целина, со очекување дека земјава ќе продолжи посветено да ги реализира зацртаните реформи во овој контекст.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More