Home » Можно е малата Данка да е жива, вели Јуриќ

Можно е малата Данка да е жива, вели Јуриќ

by Журнал.мк

Истрагата за судбината на Данка Илиќ тргна во друг правец откако осомничениот Срѓан Јанковиќ од селото Лука реши повеќе да не се брани молчејќи во обвинителството, туку да ја изнесе својата одбрана.

Имено, Јанковиќ е уапсен на 6 април, а на распитот во полиција го признал делото, за подоцна пред обвинителот да го негира делото, тврдејќи дека никогаш не го видел девојчето.

Игор Јуриќ, претседателот на Центарот за исчезнати и малтретирани деца, ја шокираше јавноста кога презентираше нови детали и стави до знаење дека шансите се мали, но дека е можно малата Данка да е жива.

– Како организација, не можеме да дозволиме оваа приказна да се протне под тепих и едноставно да исчезне. Имаме некакво признание без материјален доказ. Ниту еден нормален граѓанин не може да помисли дека тоа не може да му се случи утре.

Лично се надевам дека некаде ќе се најде, бидејќи имало такви случаи, иако шансите се многу мали и свесни сме за тоа, но зошто да не се случи чудо и зошто таа не би била жива. Се надевам дека детето е на друго место – вели тој.

Адвокатот Горан Петронијевиќ посочува дека обвинителството го нема признанието на осомничените.

– Не знам во каква форма е тоа признание, дали е пред полиција, а претпоставувам дека е, затоа што имам информации дека никој од нив не дал одлучувачко признание пред обвинителството. Тоа е друг проблем, не требаше да излезе во јавноста и толку – вели адвокатот и додава дека нема можност за прикривање на доказите.

По изјавата на Јанковиќ дека не го видел девојчето на денот на нејзиното исчезнување, мајката на малата Данка Илиќ, Ивана Илиќ, изрази згрозеност од плашливите тврдења на осомничениот за убиството на нејзиното дете.

Таа изјави дека била збунета и не разбира зошто убијците им го прават ова, бидејќи тој ден на ридот видела две лица во автомобилот, па не и било јасно кој е другиот сопатник.

-Сега сум изненадена, не знам што да кажам! Која беше другата личност во автомобилот што тогаш видов двајца во автомобилот? Ништо не ми е јасно… Ако ништо не направил, како што вели, зошто молчел два месеци! Под голем стрес сум – изјавила таа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More