Home » Мистеријата со исчезнатата Злата од Свети Николе продолжува: Две недели нема траг од неа!

Мистеријата со исчезнатата Злата од Свети Николе продолжува: Две недели нема траг од неа!

by Журнал.мк

Веќе две недели трае мистеријата со исчезнувањето на 45-годишната Злата Јанкова од Свети Николе, семејна жена, мајка и сопруга, на која и се изгуби траг среде бел ден во селото Орел, каде имаат семејна викендичка, откако тргнала да си оди дома во Свети Николе.

Нејзиниот сопруг Дејан за ,,Фокус” раскажува дека изминатиот период сите се вознемирени и се во потрага по одговори. Не знаат како може да исчезне возрасна жена среде бел ден, во мало село каде сите меѓусебно се познаваат, и до денес да не може да се дојде до било каков траг.

-Јас работам земјоделие во Орел, а Злата секој викенд доаѓаше овде и остануваше да ми помогне. Дента кога исчезна, кажа дека ќе си оди дома, како што се случуваше и секогаш во недела. Се беше вообичаено, рече дека ќе си оди со такси и замина. Тоа беше последен пат како ја видов. Исчезнувањето го пријавивме во полиција, насекаде се пребара, цели екипи се вклучија, ја бараа и со дронови, ние исто така насекаде бараме.

Од полиција добив информација дека не повикала такси, па останува мистерија што се случило, каде заминала, кого сретнала по пат… Таа секогаш беше жена за пример, посветена на фамилијата, одговорна, таа беше столбот на нашиот дом. Да исчезнеше во голем град, каде има секаков народ, ама вака, во мало село, каде сите се знаат, се знае кој каде оди, кој на кого му дошол на гости, ова е навистина загрижувачко, вели сопругот.

Додава дека телефонот на Злата се исклучил наредниот ден, најверојатно бидејќи му се потрошила батеријата, но се уште не бил лоциран последниот сигнал.

-Не можел да се лоцира телефонот, тоа ми беше кажано од надлежните служби, значи досега нема никаков траг. Она кое не загрижи сите е тврдењето на човек кој работи земјоделие овде и кој и во полиција кажа дека додека работел на нивата, дента кога исчезна Злата, забележал автомобил со скопски таблички, сребрен Голф, а во него имало две жени. Автомобилот уште не е пронајден, не знам ниту самиот што да помислам, дали таа била внатре.

Размислувам дека доколку некоја жена и понудила превоз, таа би влегла во автомобилот, би имала доверба да се качи внатре со жена дури и ако не ја познава. Тоа беше единствениот траг, тој автомобил, но и тука работата застана во место, ништо ново не се дозна, раскажува Јанков.

Во близина на селото имало брана за која вели дека целата била била пребарана, дошле и нуркачки екипи. Додава дека на семејството му преостанува само да чека, а за агонијата низ која минуваат вели дека е нешто кое никогаш не претпоставувал дека може да им се случи.

-Ни на сон вакво нешто не сум можел да претпоставам, премногу ни е тешко на сите и се трудиме да не губиме надеж. Но, времето си минува, две недели не е мал период. Замолувам доколу некој има било каква информација, да пријави во полиција. Кога исчезна, Злата беше облечена во плави тренерки, маица со бела и розова боја и сиви патики. Не носеше ташна со себе.

Висока е околу метар и половина, со нормална градба. Ние сме луѓе кои немаме никакви долгови, кои чесно работиме цел живот, немаме конфликтни ситуации, ниту пак непријатели. Таа сама, никогаш не би заминала и не би го оставила семејството и сакаме да дознаеме што и се случило! Апелирам ако некој нешто знае, да јави во полиција, порача сопругот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More