Home » Мислев ќе падне на мене оти возев Јагуар, а таа ме отканта ко да не сум Мамиќ и седна во нејзиното Уно: Љубовната прикзна на Здравко и Марина Мамиќ

Мислев ќе падне на мене оти возев Јагуар, а таа ме отканта ко да не сум Мамиќ и седна во нејзиното Уно: Љубовната прикзна на Здравко и Марина Мамиќ

by Журнал.мк

Еден од најмоќните и најконтроверзни луѓе во хрватскиот фудбал, поранешен извршен директор на клубот Динамо Загреб, Здравко Мамиќ е приказна за која секогаш се зборува. Особено за жените од кланот Мамиќ кои не сакаат да се експонираат. Не е исклучок ниту Марина Мамиќ, втората сопругата Здравко која  ретко кога се појавува во јавноста, па многумна и не знаат како изгледа.

Марина и Здравко се запознале во 1994 година по еден натпревар на Максимир во Загреб. Во една прилика Здравко откри дека тоа било љубов на прв поглед, од  негова страна.

Вели:  „Кога ја видов мојата Марина, која е исклучително згодна, привлечна и висока, веднаш се заљубив во неа. Ногата и беше до таван. Веднаш почнав да и се пуштам , а кога излеговме од ресторанот ја поканив на пијалок во “Еспланадата’. Мислев дека ќе падне на ова бидејќи возев Јагуар“, раскажа Мамиќ . Тој додаде дека не било баш  како што мислел. “Таа ме отканта ко да не сум Мамиќ и седна во нејзиното Уно“, раскажува некогашниот прв човек на хрватскиот клуб Динамо Загреб.

Понатакму тој вели дека Марина е прилично самобендисана жена и дека сака да се држи подалеку од јавноста. Дека исклучително е посветена на семејството.

„Животот на Марина е пинаков од мојот. Никогаш, во овие 17 години, не се случило да не зготви ручек, да ги разнесува децата, шета по два часа дневно, оди во црква четири пати неделно на разни молитви или  семинари, оди на театри и концерти на класична музика, итн…. Јас сум во друг свет и тој свет Марина не ја интересира. Го почитува, не прави проблеми, но не сака да влезе во него“, изјави Мамиќ.

Сепак, сакала или не, Марина се најде во центарот на вниманието на јавноста откако беше одлучено Здравко да и врати на државата 52 милиони куни, а во државниот буџет мораше да плати 44,5 милиони куни зарди проневера.

Со Марина, Здравко има две ќерки Луција и Ива, а во една прилика, кога неговата постара ќерка Луција дипломираше на колеџот во Даблин, каде ја прогласија за студентка на генерацијата, сподели семејна фотографија на која нагласи колку е горд и колку му е важно семејство.

„Денес сум најгордиот татко на светот. Днеска ја добив најубавта награда затоа што мојата ќерка Лусија дипломираше на колеџот Грифит во Даблин и беше прогласена за најдобар студент на генерацијата. Фала му на  Бога за овој прекрасен ден, фала за моето семејство и за среќата што ми ја носат секој ден, бидејќи семејството е единственото вистинско засолниште во овој бездушен свет“, напиша тогаш тој.

Бракот со Марина е втор брак на Мамиќ. Тој првпат се ожени на 21 година со сопругата Нада со која го доби синот Марио.

Мамиќ еднаш откри дека бракот пропаднал поради нејзината љубомора, но и заоа што тој постојано ја изнаверувал со дружи жени. Тој, сепак, додаде дека останала во добри односи. 

Нада, која е осум и пол години постара од Здравко, исто како и Марина е далеку од очите на јавноста, па дурио тешко е да се најде нејзина фотографија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More