Home » Министрите ќе се подноват со луксузни и моќни возила, владата ќе потроши 1,6 милиони евра

Министрите ќе се подноват со луксузни и моќни возила, владата ќе потроши 1,6 милиони евра

by Журнал.мк

Македонската влада наскоро ќе потроши 1,6 милиони евра за изнајмување на 45 нови автомобили од висока класа со зафатнина од над 2.000 кубни метри.

Ваквата одлука предизвика негодувања и реакции во јавноста, особено што народот се соочува со економска несигурност и недостаток на средства за основни потреби.

Тие велат дека Владата треба да биде одговорна пред своите граѓани и да ги земе предвид нивните потреби и предизвици. Дали оваа одлука е неизбежност поради безбедност или просто лицемерство, времето ќе покаже.

Премиерот Талат Џафери, пак, во врска со набавувањето нови возила на лизинг од Владата, вели дека тоа не е новина и оти станува збор за востановена пракса.

Според него, лизингот е поевтин од купувањето моторно возила во сопственост бидејќи, како што рече, за периодот додека трае лизингот или по време или за поминат километар по возило, гаранцијата и одржувањето е на давателот на услугата, а не на побарувачот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More