Home » Министерот Демири го поништи тендерот за КАТО системот на Онкологија, поради рачен наместо електронски потпис

Министерот Демири го поништи тендерот за КАТО системот на Онкологија, поради рачен наместо електронски потпис

by Журнал

Министерот за здравство доктор Илир Демири завчера го поништил тендерот за набавка на единица за централна подготовка на лекови со КАТО софтвер за потребите на ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија, покажуваат документите до кои дојде ,,Слободен печат”. Само една фирма се пријавила на тендерот и тоа е всушност единствената фирма која во Европа може да го оспособи системот.

Но, нивната понуда од страна на Министерството за здравство е одбиена, а постапката за јавна набавка била поништена со образложение дека претставникот на фирмата документите ги потпишал рачно, а не со електронски потпис.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More