Home » Миленковска: Двојните стандарди постојат за политичарките во однос на политичарите

Миленковска: Двојните стандарди постојат за политичарките во однос на политичарите

by Журнал.мк

Сара Миленковска ко-авторка на „Политичарките и медиумската пристрасност“ во емисијата 24 анализа рече дека жените во политиката и оние кои се на повисоки функции се третирани лошо. Оценката е многу ниска на улогата што медиумите ја имаат во општеството на обесхрабрување на жените да бидат дел од политиката.

– Двојните стандарди постојат за политичарките во однос на политичарите. За жал, медиумите се уште не ја разбираат својата едукативна улога што ја имаат и да навлезат подлабоко во тие теми. Треба да разберат да не ги продолжуваат родовите стереотипи особено што повеќе жени учествуваа на парламентарните изборите. Третманот што го добија медиумски укажува дека имаме уште многу работа. – вели Миленковска.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More