Home » Микропластиката пронајдена и во тестисите: Експертите открија како да се заштитите

Микропластиката пронајдена и во тестисите: Експертите открија како да се заштитите

by Журнал.мк

Најновата, алармантна вест за микропластиката и здравјето на луѓето се појави минатата недела, кога студијата на истражувачите од Универзитетот во Ново Мексико испита 47 кучешки и 23 човечки тестиси, земени по кастрација и од трупови. Сите содржеле микропластика – во испитуваните органи биле пронајдени 12 видови од нив, вклучувајќи го и заедничкиот пластичен материјал од кој се прават садови и шишиња, пишува Бизнис инсајдер (БИ).

„Тоа е одвратно“, рече Трејси Вудраф, научник која ја води програмата за репродуктивно здравје и животна средина на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско, која не беше вклучена во студијата. Вудраф не е баш изненаден што микропластиката се појави во тестисите. Имено, тој веќе е пронајден во крвотокот и во другите човечки органи, како што се црниот дроб, срцето и белите дробови. Во март, една студија во New England Journal of Medicine дури сугерираше дека микропластиката пронајдена во крвните садови на вратот може да игра улога во ризикот од срцев удар и мозочен удар.

За време на систематски преглед на 2.000 истражувачки трудови за микропластика, што Вудраф го направи за законодавците од Калифорнија минатата година, таа и еден тим открија дека тоа може да му наштети на репродуктивното здравје и на мажите и на жените, а исто така го зголемува ризикот од рак и ги оштетува белите дробови.

д-р. Ранџит Рамасами, експерт за репродуктивна урологија, вели дека наодите дека микропластиката ги напаѓа тестисите се дополнително загрижувачки. „Единствените два органи во човечкото тело кои се заштитени простори се тестисите и мозокот“, изјави тој за БИ. „Мислам дека прво треба да проучиме како микропластиката навлезе во нив на прво место.

Микропластиката демне насекаде

Тестисите, како и мозокот, имаат посебна крвна бариера низ која не треба да минуваат такви работи, но лесно можат да стигнат до органите како што се срцето или бубрезите. Микропластиката доаѓа од сè што консумираме и вдишуваме, вклучително и прашина, садови за храна, шминка и шишиња со вода. Малите честички кои ги консумирате преку устата одат во цревата, потоа влегуваат во крвотокот и ги напаѓаат сите агли на телото, од белите дробови до црниот дроб.

Но, влегувањето во јајниците на жената, кои се „натопени со крв“, би требало да биде полесно отколку да влезете во тестисите на мажот, рече Рамасами. „Шокиран сум“, рече тој. За да се влезе во мозокот или тестисите, потребно е да се надмине дополнителна тешка пречка, таа посебна крвна бариера. Сепак, раните студии почнуваат да сугерираат дека микропластиката има способност да навлезе во крвно-мозочната бариера. И ако резултатите од оваа нова студија се потврдат во други лаборатории, тоа би било јасен знак за закана за машката плодност.

Микропластиката ги нарушува хормоните

Научниците знаат дека одредени хемикалии во пластиката ги нарушуваат нашите хормони. Хемикалиите како БПА се колоквијално познати како „хормонски нарушувања“, а производителите на пластика постојано развиваат нови. Оние специфични хемикалии што се користат за производство на пластика, исто така, можат да предизвикаат физички проблеми доколку се проголтаат.

Треба да престанете да загревате пластика во микробранова печка

Експертите со кои разговараше Бзнис инсајдер се согласуваат дека помалку пластика во микробранова печка е добра идеја. „Да се ​​пие од пластика е една работа, но да се загрее и да се јаде или пие од неа – мислам дека тоа е дефинитивно погрешно“, рече Рамасами. Пластиката во микробранова печка кога се загрева, хемикалиите многу полесно се излегуваат и лесно се апсорбираат од телото.

Загадувачите на животната средина – вклучително и микропластиката – се една од причините за намалување на плодноста, вели Рамасами. Интересно е тоа што мажите постари од 55 години во новата студија немале толку многу микропластика во телото како помладите мажи. Дури и контејнерите за храна кои денес изгледаат „позелени“, како картонски кутии, често се прават со специјална пластична обвивка одвнатре за да не истекуваат течности.

Затоа обидете се да ја ставите храната на керамичка или стаклена чинија или сад секогаш кога можете. Вудруф вели дека избегнувањето на пластични шишиња, миењето на рацете пред јадење и оставањето на чевлите на врата се исто така добри трикови за да се намали изложеноста на опасната микропластика.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More